Pārdomas par neatkarību

Esmu stipri par jaunu, lai spētu salīdzināt Latvijas pirmo neatkarības laiku (šobrīd idealizēto) ar mūsdienu – informācijas pārpilno un ekonomisko negāciju pārņemto šodienas neatkarību. Spilgti atceros tos saviļņojošos laikus, kad kāds klasesbiedrs atgriezās kā varonis no barikādēm, kur viņu paņēma līdzi tēvs. Tā īsti neapzinājāmies to laiku situācijas nopietnību un vēsturiskumu, tomēr jutāmies daļa no neatkarības atguvējiem. Šodien izmantojot iespēju kavēties šajās – vēl svaigajās atmiņās, neatkarības jēdziena meklējumos nolaižos zemāk un dalos pārdomās, arī aicinot uz diskusiju par mūsu katra paša neatkarību, savas domāšanas neatkarību, lokālo iespēju neatkarību.

Par lokālo iespēju neatkarību –

Neatkarīga Latvija Nav tikai Rīga. Nacionālās bibliotēkas un Dienvidu tilti ietekmē visus, bet neatvieglo ne rīdzinieku, ne novadu ikdienu. Esam dzirdējuši un pat kā pašsaprotamu pieņemam patiesību, ka krīzes smagumu uz saviem pleciem iznes Latvijas pašvaldības (protams, ne absolūti visas), kas to arī ļoti cenšas darīt un jāsaka arī veiksmīgi tiek ar to galā, tikpat labi kā ar daudziem citiem uzdevumiem.

Neskatoties uz to Latvijas pašvaldībām ir aizlauzti neatkarības izjūtu radošie spārni. Tā vietā, lai pašvaldības varētu pilnvērtīgi un veiksmīgi uzlabot savu iedzīvotāju dzīves kvalitāti, piesaistītu investorus, uzlabot uzņēmējdarbības vidi, veicināt darba vietu rašanos, tām tas pēc būtības ir liegts. Atvēlētas tika stingros rāmjos ieliktas funkcijas – lēmumi, kuru pieņemšanu regulē visvisādi Ministru Kabineta noteikumi. Ministru Kabinets ir tiesīgs atsaukt iedzīvotāju izvēlēto mēru, pat saistošos noteikumus, piemēram, par reklāmas izvietošanu kāda pagasta teritorijā ir jāapstiprina attiecīgajā ministrijā. Novados atliek vien lemt par bezjēdzīgo atteikšanos no pirmpirkuma tiesībām…

Var būt tas saistīts ar pirmo neatkarības gadu bailēm atdot šos neatkarīgas valsts un pašvaldības pārvaldes grožus iespējams naidīgi noskaņotu cilvēku rokās, varbūt vienkārši no vēlmes kopēt kādu rietumvalsts modeli. Jebkurā gadījumā diemžēl nevaram runāt par pašvaldību lokālo iespēju neatkarību, lai gan gribētos, jo izskatās, ka daudzas lietas novadu cilvēki prot labāk, vismaz lauku maizi cept (tātad ražot) noteikti…

Par domu neatkarību –

Mums visiem jāiemācās domāt neatkarīgi, domāt pašiem, nepieņemt par savu citu deklarētās patiesības. Jāmācās analizēt tā informācija, ko pasniedz masu mēdiji, dzīvot brīvi no domām, ko kāds mums grib uzspiest, domāt savas domas. Kas tam nepieciešams? Vienkārši plašāki apvāršņi – kārtējā TV šova vietā izvēlēsimies kādu grāmatu, mācamies valodas, pie pirmās iespējas – kaut lēti, bet daudz ceļojam. Jā ceļojam nevis aizbraucam. Skatāmies apkārt ar plaši atvērtām acīm, mācāmies no citu pieredzes, mācāmies no citu kļūdām, un atgriežoties mājās uzņemamies atbildību un realizējam jaunas, no standarta domāšanas neatkarīgas idejas. Esam neatkarīgi no pāri visām trauku malām plūstošā viedokļa, ka šeit ir slikti un grūti. Šeit ir vairāk iespēju un izaicinājumu. Šeit būs labi! Neatkarīgi no nekā!

Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn